Artvin’in İlk Ve Tek Müzesi Açıldı

02 Kasım 2012 - 410 kez okundu.


Arhavi-Dikyamaç Köyü Müzesinin Açılışını Vali Kalkan Yaptı.Arhavi, çok önemli bir açılışa sahne oldu. İlçeye bağlı Dikyamaç köyünde iş adamı Naim Özkazanç tarafından yaptırılan Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesinin açılışı yapıldı. Artvin valisi Necmettin Kalkan müzenin açılışını gerçekleştirdi. Törene gerek yurt içinden gerekse yurt dışından ilgi oldukça fazla idi. Yağmur altındaki açılışta büyük coşku ve heyecan hakimdi. Artvin ilinin ilk ve tek müzesinin açılışı Arhavi-Dikyamaç köyüne nasip oldu. Vali Kalkan ; “Arhavi ayrıcalığını gösteriyor” dedi.Müze binası aslen Dikyamaç Köyünden olan ve halen İstanbul’da yaşayan işadamı Naim Özkazanç tarafımdan restore edildi.. Açılışa Vali Necmettin Kalkan’ın yanı sıra, ilçe kaymakamı Bülent Bayraktar, belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu, işadamlarımızdan Yavuz Batum, Naim Özkazanç, Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof.Dr. Maksut Coşkun, İstanbul Üniversitesinden Prof.Dr. Avni Kuru, Tiflis Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğretim görevlileri Keti Lortkipanidze – Nato ve Zezva Kavtaradze, sanatçı Birol Topaloğlu, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum örgütleri ve çevre ilçeden gelen köylü vatandaşlar katıldılar.
Açılışa katılan Artvin Valisi Necmettin Kalkan’ı Dikyamaç köyünde Kaymakam, Belediye başkanı, köy muhtarı ve köyün ileri gelenleri karşıladı. Vali Kalkan köy halkının ilgisi ve heyecanını taktir ettiğini ve bir ilki başardıklarını dile getirdi, Vali “ Artvin ilinin ilk müzesi burada açılıyor, ve bu müzede geleneksel yaşamdan günümüze kadar köy halkımızın günlük hayatlarındaki materyaller sergilenmekle, gelecek kuşaklara büyük kaynak ve örnek oluşturması düşünülmüş. Bu konuda hassasiyet gösteren Dikyamaç köyü halkına ve özellikle iş adamı Naim Özkazanç bey’e teşekkür ediyorum. Yıkılmış, kullanılamaz haldeki okulun onarımını ve restorasyonunu gerçekleştirerek adeta ortaya örnek bir eser çıkarmış. Bu konuda yöre halkının da destek vermesi takdire şayandır. Köyünden önemli ve kariyer sahibi insanlar çıkarmış Dikyamaç köyüne de bu yakışır. İlimizin bu ilk ve tek müzesinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Turizme çok önemli katkısı olacağına inancım tamdır. Ve bu hareketle Arhavi her zamanki gibi ayrıcalığını göstermiştir.” dedi.
Törenin Açılış konuşmasında ilk olarak köy muhtarı İdris Numanoğlu kısa bir konuşma yaparak bu binanın hizmete girmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti.
İşadamı Naim Özkazanç ise “ Ben şuanda İstanbul’da ikamet ediyorum ama hiçbir zaman köyüm ile olan bağlantımı kesmedim. Çocuklarımla her vesile ile Dikyamaç’a geliyorum. Ben ilkokulu bu köyde okudum. Çocukluk günlerim aklıma gelir ve duygularım bir o kadar da kabarır. Benim vatanım bu köy. İstanbul’da bizler misafiriz diyerek duygulu anlar yaşattı.. Daha sonra bu binanın bir çınar ağacı olduğunu, onun sulanmasının da burada yaşayan insanlara ait. Zaten binanın fiziki yapısı dışında her şey vatandaşlar tarafından hibe edildi. Onun için bu binayı ne kadar sularsanız o kadar büyüyecektir” diyerek ilgi ve alakaya teşekkür etti.
Daha sonra konuşan Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu “Arhavi’de duyulan bir eksikliğin, bir köyde telafisi bizleri fazlası ile mutlu etmiştir. İlçe turizmine ivme kazandıracak bir çalışma, katkısı bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu gün çok önemli bir olaya şahit oluyoruz. Arhavi bu müzesi ile büyük ses getirecek tarihi bir olaya ve örneğe tanık oluyor. Bu örneğin diğer işadamlarımıza ve de muhtarlarımıza da örnek oluşturacağını ı umut ediyorum ve Dikyamaç Köyü Müzesi’nin önce Köy halkına, daha sonra ilçemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Söz alan Öğretim görevlisi Prof Maksut Coşkun, “Birkaç gün önce internet ortamında arama motoruna sadece Dikyamaç köyü yazdım.. Cevap olarak Türkiye’de iki adet Dikyamaç Köyü olduğunu gördüm. Daha sonra Dikyamaç Köyü Müzesi diye yazdım, direk bizim köyü gösterdi. İşte farklılığımız.”diyerek başta Naim Özkazanç ve de muhtar İdris Numanoğlu’na teşekkür etti.
İlçe kaymakamı Bülent Bayraktar ise;” Böylesine bir binanın Dikyamaç Köyünde olması bizleri fazlası ile mutlu etti. Sayın valimiz bayramlaşma nedeni ile açılışa yetişemeyecek fakat daha sonra müzeyi dolaşacak. Kendileri siz değerli vatandaşlara sevgi ve selamlarını gönderdi” dedi.
Konuşmaların ardından müzenin açılışına geçildi. Sergilenen yöresel el sanatları ve materyaller tek tek gezildi. Etnografik eşyaların, araç ve gereçlerin sergilendiği müze önünde daha sonra horon kurularak bir aile fotoğrafı da çekildi.

Facebook'ta Paylaş

Sizde yorum yapın...

Sitemize yapılan yorumlardan kişiler sorumludur.Resim Galerisi

69083_460042273727_8372924_n İbrahim Türk 2012 Şampiyon Boğalar 2012 İbrahim Türk 2012 Şampiyon Boğalar 2012 Ahmet Semen 2012 İbrahim Türk 2012 10 İbrahim Türk 2012 Ümit Özgüler Nihah'2012 p_0022 İbrahim Türk 2012