MİNDERİ KENDİNDEN YAYLI KASAP SEZAİ

06 Mart 2013 - 1.864 kez okundu.


yusufeli kasap sezai

Kasap Sezai, Yusufeli’nin solda gidenlerinin önde gelenlerindendir. Akşama kadar dağda-bayırda koyun otarır, akşamdan sonra çarşıda orda-burda adam otarır. Adam otarma ciddi iştir, dalgaya gelmez. Ciddiyetle ve itinayla adam otarılır, işletilir. Sezai’den uzak durmak menfaatiniz icabıdır. Amma öyle her önüne gelene de şaka yapmaz, işletmez, bilir adamını ooo… Özeldir onun adamları. Şakaları da markadır hem: “Aha bu Sezai’nin işidir!”

Traş bıçağına para vermez, sakalları da kendiyle birlikte yaşlanır. Kasap Sezai’nin koyunlarından kurbanlık olmaz; komunisttir koyunları!

Kankası Sucu Osman, hiçbir şeyden çekmemiştir, Sezai’den çektiği kadar. Sezai birgün, öldü diye, camiden salasını verdirir Sucu Osman’ın. Sucu Osman bile şaşırır kalır bu işe, salası okunurken belki bir an tereddüt bile etmiştir, “yahu hakket ben öldüm mü ki?” diye… Sevenleri Sucu Osman için gözyaşı dökerken, o, kahve önünde oturuyordu ve kimbilir neler düşünüyordu…

Sezai, kahvenin önünde birkaç kişiyle oturmuş yerel radyoyu dinlerken, canlı yayında lakaytlık ve cıvıklıkla program sunan radyo sunucusuna sinirlenir ve radyoyu arar, canlı yayına bağlanır. Önce, bir temiz lakayt sunucuyu fırçalar tüm ciddiyetiyle “böyle program sunulmaz, saygılı, seviyeli ol” babında. Sunucu kız özür diledikten sonra, “Sezai bey sizin için hangi parçayı çalalım” diye sorar mahcup bir tavırla. Sezai de tüm ciddiyetiyle, kahve önünde birlikte oturdukları arkadaşları için bir türkü ister. İstek parça nefistir, tam da o anki ciddiyetine uygun: “Pisiga vurdum taşinan / Gözlari doldi yaşinan!”

12 Eylül öncesi ‘anarşik ortam’ı bile eğlenceye çeviren bir adamdır Sezai. O gergin günlerde Tevfik Emmi’ye öyle bir şaka yapar ki, şaka ilçeye bomba gibi düşer. Sezai’nin, şaka yapabilmek için Tevfik Emmi’yi, çarşının orta yerinde beton köprünün ayağındaki umumi tuvalete sokması gerekir. Alır Tevfik Emmi’yi tuvaletlerin karşısındaki kahveye, otururlar. Sezai içirir çayı, içirir çayı…Tevfik Emmi’nin, Sezai’nin ısmarladığı onca çaydan sonra hâlâ tuvalet ihtiyacı duymaması üzerine, son çare olarak çayına müshil ilacı katar ve sinsi planı başlatır. Müshili alan tüccar Tevfik Emmi, kendini zor atar köprünün dibindeki umumi tuvaletlere! Sezai, tuvaletlerin girişine gürültüyle patlayan molotof kokteyli benzeri bir şeyi atınca, tuvalette Tevfik Emmi’nin korkudan ödü patlar! Pantolon dizlerde, atar kendini caddeye. Korkudan ne yapacağını bilmez bir halde cadde ortasında kalakalan Tevfik Emmi’nin yanına, o zamanlar önemli bir günlük gazetenin muhabirliğini de yapan –ve şakanın bir parçası olan- Sucu Osman elinde mikrofonla yetişir! Mikrofonu Tevfik Emmi’ye uzatıp, “Bomba nerden geldi?” diye sorar. Ve işte ‘sağcı’ Tevfik Emmi’nin heyecan dolu kısa şu yanıtı, ilçede söylene söylene espri-kalıp söz olur çıkar:
- Bomba nerden geldi?
- Suldan geldi! (meali: soldan geldi, yani solcular attı bombayı!).

Uzun saçları ve sakallarıyla, gülen yüzüyle, rakı masalarında doyumsuz sohbetlerin adamıdır Kasap Sezai. Belki rakıdan önce yenen ızgara köfteler de Sezai’nin kestiği koyunların etindendir.

Kasap Sezai, sen şuncacık yazıya sığacak adam değilsin amma, idare et işte, bu kadar anlatabildik seni.
Fotoğraf: Kamil Çakaloğlu , Yazı: Taner Artvinli

Facebook'ta Paylaş

5 Yorum bulunuyor...

 1. hakan Says:

  çook güzel bir yazı olmuş keyifle okudum..

 2. sezai Says:

  keçiye rakı içirdim kurt nerde diye sordu :)

 3. mete teknik Says:

  taner kardeşim yüreğine sağlık , yıllardır bu kadar güldüğümü hatırlamıyodum ….

 4. Cemil Aytekin Says:

  Tanerciğim,
  Kalemine,gönlüne sağlık. Bence araştırmacılık kadar başarılısın. Ancak hikayeler daha kolay okunuyor,üstelik bu işi de kimse yapmıyor.Artık devamını bekleriz.Selam,sevgi.CA

 5. tahsin Says:

  sayın tanerbey
  sezai bu espirileri yapığını duymuşluğum vardır. fakat sezai adam gibi adamdır, kendisini çok severim onun içindeki insani duygularınına dokunduğunda nekeder mükemmel bir insan olduğunu görürsün. sezaiyi görürsen selamımı söyle ona kazahoradan tahsinin selamı var dersen memnun olurum. sizlerede selamlar. tahsin. zafer atalaya, turgut koçoğluna da selamlar.

Sizde yorum yapın...

Sitemize yapılan yorumlardan kişiler sorumludur.Resim Galerisi

Şampiyon Boğalar 2012 p_0018 7 Şampiyon Boğalar 2012 Şampiyon Boğalar 2012 74460_460042073727_5321637_n İbrahim Türk 2012 Şampiyon Boğalar 2012 Şampiyon Boğalar 2012 Ümit Özgüler Nihah'2012 İbrahim Türk 2012 p_0017