Yaylamıza trafo istiyoruz

21 Ağustos 2012 - 425 kez okundu.


İsimlerinin açıklanmasının istemeyen köylüler şunları dile getirdiler: ” Elektrikler özelleştikten sonra hizmet kaliteside düştü. 

Yusufeli’ne bağlı önde gelen köylerimizden biri olan Pamukçular köyünün 90 elektrik abonmanı olan Niyort yaylasında elektrik yetersizliğinden dolayı köylü vatandaşlar yaylada ürettiği süt, yağ ve peynirlerini ziyan ediyor. Köylü vatandaşlar bu durumun yaylaya konulacak bir trafo ile çözülmesini istiyorlar.
Yusufeli Haber gazetesinin haberine göre: Yusufeli ilçesine bağlı Pamukçular köyünün Niyort Yaylası´nda elektrikler düşük voltajda olduğu için köylülerin ürettiği; süt, yağ ve peynirleri ziyan oluyor.

Yaylada buzdolapları ve televizyonlar elektriğin yetersiz olduğundan dolayı çalışmıyor. Yeterli aydınlatmada olmuyor.
Pamukçular köyü 218 haneli 430 seçmeni 390 elektrik abonmanı olan Yusufeli ilçesinin her yönüyle önde gelen ve hareketli nüfus akımı olan köylerinden biri. Pamukçular köyünden 13 km uzaklıklta köyün Sandıklı Mahallesi´ne Niyort Yaylası´nın yol güzargahını takiben giden elektirik hattı Sandıklı Mahallesi´nde kurulan trafoya gidiyor. Bu trafodan adı geçen mahalleye elektrik dağılımı yapılıyor.Bu mahallede kullanılan elektirik trafodan dağıldığı için herhangi bir sorun yaşanmıyor. Ancak mahalleden 3 km aşağıda olan 90 elektrik abonmanı bulunan köyün Niyort Yaylası´nda trafo olmadığı için mahallenin trafosundan elektirikler çok düşük voltajda bu yaylaya ulaşıyor.

Yaylaya elektrik çok düşük voltajda geldiği için yaylada kullanılan buzdolapları, televizyon ve diğer kullanılmak istenen cihazlar çalışmıyor. Evlerdeki aydınlatmada çok düşük oluyor. Buradaki yayla evlerinde elektrik gece lambası kadar ancak ışık veriyor.

Yazın yaylaya hayvanları ile çıkan köylüler ürettikleri süt, yağ ve peynirlerini elektrik yetersizliğinden dolayı buzdolaplarında saklayamadıkları için ziyan ediyorlar. Bu yayla köyün adeta et, süt, yağ ve peynir kaynağı olmasının yanı sıra köyünde önemli derecede geçim kaynağını oluşturuyor. Yaylaya giden Yusufeli Haber gazetesinin temsilicisi, buradaki durumu yerinde görüntülüyerek vatandaşların bu konudaki sıkıntılarını dinledi.

Yaylamızdaki elektrik direkleri hepsi top yekün devrik bir şekilde, elektrik telleri sarkmış, voltaj çok düşük olduğu için elektrikten asgari bir şekilde bile istifade edemiyoruz.
Elektrik işine bakan mütahhit firma hizmetten önce para işini önde tutuyor. Bizlerin nasıl ne şekilde elektrik kullandığımıza hiç bakmıyor. Bu yaylamızın yolunu biz köylü vatandaşlar ile devlet işbirliğiyle yaptık. Yayla yolumuzu çok zor şartlar altında çok uzun yıllara tamamladık. Çünkü bu yayla bizim için çok önem arz ediyor. Köyümüz bu yayladan geçimini temin ediyor.
Köyden bir hayırsever komşumuz yaylamıza birde camii yaptırdı. Bu yaylada köyün tamamına yakınının evi, ahırı ve samanlığı var. O açıdan yaylamız bizim köyümüzün can damarıdır.
Ayrıca her yıl burada Niyort Yayla Şenliği yaparız. Kurban keser etini pişirir köylüyle birlikte yer köyümüzün çeşitli doğal afetlerden korunması için dua ederiz. Bu merasim bittikten sonrada müzik eşliğinde oyunlar oynar eğleniriz. Bu etkinlik için kulladığımız ses cihazlarınıda elektrik yetersizliğinden jeneratörle çalıştırırız. Yani bu elektrik yetersizliğini yıllardır yaşıyoruz ama bugüne kadar bir çözümde olmadı. Bu sorunumuzun giderilmesi için iki temel iş var. Biri yaylamıza bir trafo konulması, ikincisi ise elektrik direklerinin ve tellerinin yeniden onarılması.
Bu işlerin yapılmasıda çok kolay çünkü yaylamıza araç yolu var biz köylü vatandaşlar olarak ne görev düşerse yardımcı olmayada hazırız yeterki bu mağduriyetimiz biran önce giderilsin.
Yaylamızda isim yapmış çok soğuk sularımız var. Havası iyi arazisi güzelyolu var, cep telefonu çekiyor. İçme suyumuzu kendi imkanlarımızla getirdik. Ayrıca yaylamızda yetişen yöreye has olan çaşırda çok tanınmıştır. Her yıl Mayıs ayında ilçeden ve çeşitli köylerden insanlar bu yaylaya çaşır toplamaya ve soğuk sularımızda döner yemeye gelirler. Yani bu yaylamız çeşitli doğal zenginlikleriyle sadece köyümüze değil ilçe insanına hizmet vermektedir. Yaylamız her yönüyle mükemmel yaşanacak bir yerdir. İlçemizin çeşitli köylerinde bazı yaylaları biliyoruz, bizim yaylamızın dörtte biri kadar bile olmayan yaylalara trafo koyulmuş böyle bir sorun yaşanmıyor.
Biz bu durumu köylüler olarak hak etmiyoruz, bu konuyu traji komik bir durum olarak değerlendiriyoruz. Bu durum ne bizlere ne devletimize nede elektrik işini yapan mütahhit firmaya yakışıyor. Bu sorunumuzun biran önce çözülmesini istiyoruz.
Yetkililer bu durumumuzu gazeteniz aracılığıyla öğrenirde, inşallah bir çözüm üretirler. Yaylamız doğal zenginlik ve güzelliğinden dolayı komşu köylerden, Yusufeli’nden ve Rize’den sürekli her mevsim çok misafir ağırlamaktadır.”

Facebook'ta Paylaş

1 Yorum bulunuyor...

  1. kahveci Says:

    değerli köylülerim yayla mevsimi olmadığı bir ay içerisinde muhtara yardımcılarına ve köyün önde gelenlerine köylü halkı olarak sürekli baskı yaparak hatta imza toplayarak şikayetimizi TEDAŞ a bildirirsek bu sorunu çözeceklerine inanıyorum FURKAN BEY de ilgilenir diye düşünüyorum

Sizde yorum yapın...

Sitemize yapılan yorumlardan kişiler sorumludur.Resim Galerisi

Şampiyon Boğalar 2012 13 69083_460042273727_8372924_n Şampiyon Boğalar 2012 p_0007 İbrahim Türk 2012 p_0023 Şampiyon Boğalar 2012 p_0001 Ümit Özgüler Nihah'2012 p_0017 p_0006