Yeni Yusufeli Yansıtıcılar Bölgesinde Olacak

25 Kasım 2012 - 4.428 kez okundu.


Yusufeli ilçesinin yeni yerleşkesi Yansıtıcılar bölgesi oldu.Geçtiğimiz aylarda ihaleye çıkan ve DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından görkemli bir şekilde imza töreni ile halka duyurulan Yusufeli barajının yapımının ardından Yusufeli’nin yeni yerleşkesi de belli oldu.Yusufeli barajının tamamlanmasının ardından sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesinin yeni yerleşkesi Yansıtıcılar bölgesi oldu.

 • Ak Parti İl binasında basın mensuplarına konuyla ilgili bilgi veren Artvin Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla ve Erkan Balta Yusufeli barajı ve yeni yerleşkesi hakkında bilgiler verdiler.Ak Parti İl Binasında gerçekleşen toplantıya Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla, İl Başkanı Erkan Balta, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Sönmez ve partililer ile basın mensupları katıldı.

Toplantıda ilk olarak İl Başkanı Erkan Balta söz aldı ve konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Balta konuşmasında, “Açıklama yapacağımız konu Yusufeli barajını yerleşim yeri ve Yusufeli barajının protokolünün imzalanmasıdır. Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri Yansıtıcılar Bölgesi (Sakut Deresi) olarak belirlenmiş ve sayın bakanımız tarafından dün açıklanmıştır. Öncelikle Yusufeli halkımıza ve ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yusufeli’nde yerleşim yeri meselesi Osmanlıdan beri tartışılan bir konudur. Geçmişte Yusufeli’nin merkezi altı defa değiştirilmiş. O dönemde de değişik ihtilafların konusu olmuş. Kaderin bir cilvesi Yusufeli barajı nedeniyle Yusufeli’nin şimdi bulunduğu yerde baraj suları altında kalacağı için Yusufeli’ne yeni yerleşim yeri bulma meselesi bölge halkının yıllardır bitmeyen belirsizliklerinden birisiydi. Bu süreç içerisinde altı alternatiften bahsedildi. İşhan, Zilad, Peterek, Ersis, Alanbaşı, Ceznar yeni ilçe merkezi konusunda ismi geçen yerlerdi. 2008 yılında sayın Başbakanımızın ilçeyi ziyaretinden sonra Yansıtıcılar bölgesi Yusufeli ilçe merkezi olarak belirlendi ve bu konuya ilişkinde mecliste kanun çıkarıldı. Yansıtıcılar bölgesi fiziki yapısı itibariyle yerleşime uygun bir bölge değil. Yusufeli parçalı yapısı olan bir ilçemiz. Üç ana vadi ikide yan kolları düşünülürse 5 vadiden ve bu vadiler üzerinde köylerden müteşekkir yerleşimlerin olduğu bir yer. Yusufeli’nin şimdi ki yeri tam bu vadilerin ortasında merkezi durumunda bir yerdi. Bu yüzden coğrafyanın fiziki koşulları göz önüne alındığında merkezi konumda ki tek yer yansıtıcılar bölgesiydi. Fiziki koşulları pek müsait olmasa da bu yönü öne çıkarılarak yansıtıcılar bölgesi ile ilgili kanun çıkarılmıştı. Nihai olarak 2008’de kanuna uygun olarak Yusufelilin yeni yerleşim yerinin yansıtıcılar bölgesi olması hususunda resmi ağızlardan açıklama yapıldı. İnşallah Yusufelimizin geleceği açısından hayırlı bir karar olur. Yusufeli ilçesinin ilçe olarak yaşaması varlığını devam ettirmesi Artvin içinde çok önemli. Yusufeli ilçesinin varlığı hem Artvin nüfusunu beslemesi açısından hem de Artvin ekonomisini beslemesi açısından da önemli. Şunu tekrar ifade etmek istiyorum Yansıtıcılar bölgesinin diğer alternatif yerlere göre merkezi noktada olması yeni ilçe merkezi olma noktasında ki en önemli etkenlerden birisidir. Bu durum Yusufeli açısından da toparlayıcı olur. Baraj süreci çeşitli sıkıntıları ve sancıları da beraberinde getirecektir. Yeni yerleşim yerinin hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

 • Daha sonra söz alan Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla ise yaptığı konuşmada “Yusufeli ve Artvin için önemli günlerden bir tanesini yaşadık. Yusufeli barajının imza törenini gerçekleştirdik. Ben de Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’la birlikte bu imza törenine katıldık. Bu ihalenin hayırlı olmasını diliyorum hem bölge insanına hem de alan şirketlere. Enerji alanı bizim için hayatı bir öneme sahip. Önümüzde ki yıl 65 milyar dolar dış ülkelere döviz ödeyeceğiz. Türkiye’nin parası enerji bağımlılığı nedeniyle dışa gidecek. Enerji için yapılan bu ödemeler cari açığında yüzde 80’i düzeyinde. Bu nedenle enerji ve bu yatırımlar bizim için çok önemli. Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin Barajından sonra Yusufeli Barajı da Çoruh Nehri üzerinde ki yeni bir gerdanlık olacak. Yusufeli Barajı gövde yüksekliği bakımında Türkiye’de birinci 270 metre yüksekliğinde. Yükseklik bakımından dünyada 3. sırada. Bunca kamulaştırmalara ve yol yapım çalışmalarına rağmen 5 yıl içinde kendini amorti edecek karlılıkta bir baraj. Bunlar ülke için çok önemli yatırımlar bu ihaleyi de Kolin, Cengiz ve Limak üçlü konsorsiyumu almış durumunda en düşük teklifi veren bu konsorsiyum. Sözleşme bunlarla imzalandı. Bununla beraber Yusufelilin yıllarca konuşulan tartışılan yeni yerleşim yeri de belirlenmiş oldu. Milletvekilliğim süresince Yusufeli Barajının biran önce ihale edilmesi süresince bir gayret bir taraftan da Yusufeli yerleşim yerinin yerleşmesi noktasında bir gayret sarf ettim. Bizim bir siyasetçi olarak ilçe yerleşim merkezi konusunda şurası olsun burası olsun diye bir etkimiz olmadı. Biz biran önce netleşmesi noktasında gayret ettik. Ben hep yeni ilçe merkezinin yerini Yusufeli halkı belirlesin istedim.

Her türlü inceleme ve araştırmanın sonucunda ilçenin dağılmaması noktasında Yusufeli’nde en uygun yer olarak yansıtıcılar noktası olarak belirlendi. Bu halkımız için hayırlı olsun diyorum. Devletimiz o zor coğrafyaya rağmen bölgeye en iyi şekilde ilçeyi kurma noktasında çok kararlı. Bu noktada da gerekli talimatlar verildi ve çalışmalar en kısa sürede başlayacaktır.
İnşallah kısa sürede nezih bir ilçe kurulacak mümkün olduğu kadarıyla hiçbir harcamadan kaçınmadan güzel bir sonuç elde ederiz ve halkımızda huzur içinde orada yaşamlarını devam ettirir. Bizde siyasiler olarak bu süreçte işlerin biran önce başlaması için gerekli takibimizi ve girişimlerimizi sürdüreceğiz. “ şeklinde konuştu.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin yeni yerleşim yeri sürecinde Yusufeli halkının dışarıya göç etmemesi konusunda bir projenin uygulamanız olacak mı sorusuna şu yanıtı verdi.

 • Konuya ilişkin bölgede bir anket çalışması yaptık bu anket sonuçlarında yüzde 10 luk kesim istimlaktan sonra kesin olarak dışarıya gitmeyi düşünüyor.Diğer kesimi bölgede tutma şansımız var.Bu insanlarımızı burada tutabilmemiz güzel bir iş çıkarmamızla mümkün Yeni ilçe merkezini ne kadar güzel ve hızlı inşa edersek o kadar çok insanı bölgede tutabiliriz. Göçü yorumlarken şunu gözden kaçırmamalıyız. Dünyada bir trend var. Kırsaldan şehre göç. TÜİK verilerine göre insanlarımızın yüzde 76’sı şehirlerde yaşıyor.Yüzde 24 lük oran köylerde Yusufeli ölçeğine baktığımızda bu oran 6 bin şehir merkezinin nüfusu 21 bin toplam nüfusumuz. Bizim halen 15 bin insanımız köyde yaşıyor.Diğer ilçelerle kıyasladığımızda Ardanuç ilçemizde nerdeyse köy nüfusu kalmamış.İlçe nüfusu 10 bini zorlamaya başlamış 7 bini köylerde.Şavşat’ta yüzde 50, yüzde 50 Hopa ve Arhavi’de köy nüfusu diye bir şey kalmamış.Yusufeli halen kırsala dayalı köylerde insan tutuyor. Bu fotoğrafa bakınca her şeyi baraj ve istimlaklar üzerine yığmanın doğru olmadığını düşünüyorum.Yusufeli ilçesinde toplamda 21 bin nüfus var coğrafyası Artvin’in en sarp coğrafyası arazinin yüzde 5 i tarım arazisi yüzde 95 i taşlık dağ bayır.Ardanuç ve Şavşat’ın tarım alanı bizden daha iyi fakat oralarda köylerde insan tutamamışız. Yusufeli halkı halen o kayalara taşlara sarılmış yaşıyorlar. Ben belediye başkanı olduğum dönemde ilçe nüfusu 5800 iken şimdiki veri 6318’i gösteriyor. Bu sene 7 bin bekliyorum çünkü bölgede iş var aş var ekmek var. Çoruh havzasında baştanbaşa yeni bir dünya kuruluyor. Bu dünyayı da tasarımlamak bizim elimizde siyasi bürokrasinin elinde.

İlçede bu süreçte imar ve yatırım faaliyetleri devam edecek mi sorusuna yanıt veren Aytekin “Tolumda ki bu belirsizliğin giderilmesi insanları rahatlatmış ve bu süreçte en sağlıklı kararları halkımız yine kendi verecektir. Bizim Yusufeli ilçemizde ki imar yatırım faaliyetlerimiz bugüne kadar yasal çerçevede oluyordu. Bugünden sonrada yasal çerçevede devam edecektir. Benim düşüncem bu saatten sonra ilçede yatırım ve imara dair pekte talep olmayacaktır. Belki günlük yaşam için gerekli olan ufak tefek imarlar olabilir. Fakat süreç ne ihtiyaçlar doğuracaktır bilmiyoruz” diye yanıt verdi.
Programın sonunda ise Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan ve Yönetim Kurulu üyeleri Milletvekili İsrafil Kışla ve Erkan Balta’ya Artvin şoför esnafına verdiği desteklerden dolayı plaket takdiminde bulundu.Geçtiğimiz aylarda ihaleye çıkan ve DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından görkemli bir şekilde imza töreni ile halka duyurulan Yusufeli barajının yapımının ardından Yusufeli’nin yeni yerleşkesi de belli oldu.

Yusufeli barajının tamamlanmasının ardından sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesinin yeni yerleşkesi Yansıtıcılar bölgesi oldu.

Ak Parti İl binasında basın mensuplarına konuyla ilgili bilgi veren Artvin Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla ve Erkan BaltaYusufeli barajı ve yeni yerleşkesi hakkında bilgiler verdiler.Ak Parti İl Binasında gerçekleşen toplantıya Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla, İl Başkanı Erkan Balta, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Sönmez ve partililer ile basın mensupları katıldı.

Toplantıda ilk olarak İl Başkanı Erkan Balta söz aldı ve konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Balta konuşmasında, “Açıklama yapacağımız konu Yusufeli barajını yerleşim yeri ve Yusufeli barajının protokolünün imzalanmasıdır. Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri Yansıtıcılar Bölgesi (Sakut Deresi) olarak belirlenmiş ve sayın bakanımız tarafından dün açıklanmıştır. Öncelikle Yusufeli halkımıza ve ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yusufeli’nde yerleşim yeri meselesi Osmanlıdan beri tartışılan bir konudur. Geçmişte Yusufeli’nin merkezi altı defa değiştirilmiş. O dönemde de değişik ihtilafların konusu olmuş. Kaderin bir cilvesi Yusufeli barajı nedeniyle Yusufeli’nin şimdi bulunduğu yerde baraj suları altında kalacağı için Yusufeli’ne yeni yerleşim yeri bulma meselesi bölge halkının yıllardır bitmeyen belirsizliklerinden birisiydi. Bu süreç içerisinde altı alternatiften bahsedildi. İşhan, Zilad, Peterek, Ersis, Alanbaşı, Ceznar yeni ilçe merkezi konusunda ismi geçen yerlerdi. 2008 yılında sayın Başbakanımızın ilçeyi ziyaretinden sonra Yansıtıcılar bölgesi Yusufeli ilçe merkezi olarak belirlendi ve bu konuya ilişkinde mecliste kanun çıkarıldı. Yansıtıcılar bölgesi fiziki yapısı itibariyle yerleşime uygun bir bölge değil. Yusufeli parçalı yapısı olan bir ilçemiz. Üç ana vadi ikide yan kolları düşünülürse 5 vadiden ve bu vadiler üzerinde köylerden müteşekkir yerleşimlerin olduğu bir yer. Yusufeli’nin şimdi ki yeri tam bu vadilerin ortasında merkezi durumunda bir yerdi. Bu yüzden coğrafyanın fiziki koşulları göz önüne alındığında merkezi konumda ki tek yer yansıtıcılar bölgesiydi. Fiziki koşulları pek müsait olmasa da bu yönü öne çıkarılarak yansıtıcılar bölgesi ile ilgili kanun çıkarılmıştı. Nihai olarak 2008’de kanuna uygun olarak Yusufelilin yeni yerleşim yerinin yansıtıcılar bölgesi olması hususunda resmi ağızlardan açıklama yapıldı. İnşallah Yusufelimizin geleceği açısından hayırlı bir karar olur. Yusufeli ilçesinin ilçe olarak yaşaması varlığını devam ettirmesi Artvin içinde çok önemli. Yusufeli ilçesinin varlığı hem Artvin nüfusunu beslemesi açısından hem de Artvin ekonomisini beslemesi açısından da önemli. Şunu tekrar ifade etmek istiyorum Yansıtıcılar bölgesinin diğer alternatif yerlere göre merkezi noktada olması yeni ilçe merkezi olma noktasında ki en önemli etkenlerden birisidir. Bu durum Yusufeli açısından da toparlayıcı olur. Baraj süreci çeşitli sıkıntıları ve sancıları da beraberinde getirecektir. Yeni yerleşim yerinin hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.
Daha sonra söz alan Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla ise yaptığı konuşmada “Yusufeli ve Artvin için önemli günlerden bir tanesini yaşadık. Yusufeli barajının imza törenini gerçekleştirdik. Ben de Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’la birlikte bu imza törenine katıldık. Bu ihalenin hayırlı olmasını diliyorum hem bölge insanına hem de alan şirketlere. Enerji alanı bizim için hayatı bir öneme sahip. Önümüzde ki yıl 65 milyar dolar dış ülkelere döviz ödeyeceğiz. Türkiye’nin parası enerji bağımlılığı nedeniyle dışa gidecek. Enerji için yapılan bu ödemeler cari açığında yüzde 80’i düzeyinde. Bu nedenle enerji ve bu yatırımlar bizim için çok önemli. Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin Barajından sonra Yusufeli Barajı da Çoruh Nehri üzerinde ki yeni bir gerdanlık olacak. Yusufeli Barajı gövde yüksekliği bakımında Türkiye’de birinci 270 metre yüksekliğinde. Yükseklik bakımından dünyada 3. sırada. Bunca kamulaştırmalara ve yol yapım çalışmalarına rağmen 5 yıl içinde kendini amorti edecek karlılıkta bir baraj. Bunlar ülke için çok önemli yatırımlar bu ihaleyi de Kolin, Cengiz ve Limak üçlü konsorsiyumu almış durumunda en düşük teklifi veren bu konsorsiyum. Sözleşme bunlarla imzalandı. Bununla beraber Yusufelilin yıllarca konuşulan tartışılan yeni yerleşim yeri de belirlenmiş oldu. Milletvekilliğim süresince Yusufeli Barajının biran önce ihale edilmesi süresince bir gayret bir taraftan da Yusufeli yerleşim yerinin yerleşmesi noktasında bir gayret sarf ettim. Bizim bir siyasetçi olarak ilçe yerleşim merkezi konusunda şurası olsun burası olsun diye bir etkimiz olmadı. Biz biran önce netleşmesi noktasında gayret ettik. Ben hep yeni ilçe merkezinin yerini Yusufeli halkı belirlesin istedim.
Her türlü inceleme ve araştırmanın sonucunda ilçenin dağılmaması noktasında Yusufeli’nde en uygun yer olarak yansıtıcılar noktası olarak belirlendi. Bu halkımız için hayırlı olsun diyorum. Devletimiz o zor coğrafyaya rağmen bölgeye en iyi şekilde ilçeyi kurma noktasında çok kararlı. Bu noktada da gerekli talimatlar verildi ve çalışmalar en kısa sürede başlayacaktır.
İnşallah kısa sürede nezih bir ilçe kurulacak mümkün olduğu kadarıyla hiçbir harcamadan kaçınmadan güzel bir sonuç elde ederiz ve halkımızda huzur içinde orada yaşamlarını devam ettirir. Bizde siyasiler olarak bu süreçte işlerin biran önce başlaması için gerekli takibimizi ve girişimlerimizi sürdüreceğiz. “ şeklinde konuştu.

 • Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin yeni yerleşim yeri sürecinde Yusufeli halkının dışarıya göç etmemesi konusunda bir projenin uygulamanız olacak mı sorusuna şu yanıtı verdi.

Konuya ilişkin bölgede bir anket çalışması yaptık bu anket sonuçlarında yüzde 10 luk kesim istimlaktan sonra kesin olarak dışarıya gitmeyi düşünüyor.Diğer kesimi bölgede tutma şansımız var.Bu insanlarımızı burada tutabilmemiz güzel bir iş çıkarmamızla mümkün Yeni ilçe merkezini ne kadar güzel ve hızlı inşa edersek o kadar çok insanı bölgede tutabiliriz. Göçü yorumlarken şunu gözden kaçırmamalıyız. Dünyada bir trend var. Kırsaldan şehre göç. TÜİK verilerine göre insanlarımızın yüzde 76’sı şehirlerde yaşıyor.Yüzde 24 lük oran köylerde Yusufeli ölçeğine baktığımızda bu oran 6 bin şehir merkezinin nüfusu 21 bin toplam nüfusumuz. Bizim halen 15 bin insanımız köyde yaşıyor.Diğer ilçelerle kıyasladığımızda Ardanuç ilçemizde nerdeyse köy nüfusu kalmamış.İlçe nüfusu 10 bini zorlamaya başlamış 7 bini köylerde.Şavşat’ta yüzde 50, yüzde 50 Hopa ve Arhavi’de köy nüfusu diye bir şey kalmamış.Yusufeli halen kırsala dayalı köylerde insan tutuyor. Bu fotoğrafa bakınca her şeyi baraj ve istimlaklar üzerine yığmanın doğru olmadığını düşünüyorum.Yusufeli ilçesinde toplamda 21 bin nüfus var coğrafyası Artvin’in en sarp coğrafyası arazinin yüzde 5 i tarım arazisi yüzde 95 i taşlık dağ bayır.Ardanuç ve Şavşat’ın tarım alanı bizden daha iyi fakat oralarda köylerde insan tutamamışız. Yusufeli halkı halen o kayalara taşlara sarılmış yaşıyorlar. Ben belediye başkanı olduğum dönemde ilçe nüfusu 5800 iken şimdiki veri 6318’i gösteriyor. Bu sene 7 bin bekliyorum çünkü bölgede iş var aş var ekmek var. Çoruh havzasında baştanbaşa yeni bir dünya kuruluyor. Bu dünyayı da tasarımlamak bizim elimizde siyasi bürokrasinin elinde.

İlçede bu süreçte imar ve yatırım faaliyetleri devam edecek mi sorusuna yanıt veren Aytekin “Tolumda ki bu belirsizliğin giderilmesi insanları rahatlatmış ve bu süreçte en sağlıklı kararları halkımız yine kendi verecektir. Bizim Yusufeli ilçemizde ki imar yatırım faaliyetlerimiz bugüne kadar yasal çerçevede oluyordu. Bugünden sonrada yasal çerçevede devam edecektir. Benim düşüncem bu saatten sonra ilçede yatırım ve imara dair pekte talep olmayacaktır. Belki günlük yaşam için gerekli olan ufak tefek imarlar olabilir. Fakat süreç ne ihtiyaçlar doğuracaktır bilmiyoruz” diye yanıt verdi.

Programın sonunda ise Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan ve Yönetim Kurulu üyeleri Milletvekili İsrafil Kışla ve Erkan Balta’ya Artvin şoför esnafına verdiği desteklerden dolayı plaket takdiminde bulundu.

Facebook'ta Paylaş

26 Yorum bulunuyor...

 1. sakut Says:

  İş bu aşamaya gelmişken yusufelinde para gömmeye devam edilecekmi? acaba.

 2. sakut Says:

  Bu yolsuzluk değilde nedir?

 3. memiş Says:

  MERAK EDİYORUM ACABA BELEDİYE BAŞKA Bİ BARTİDE OLSAYDI HÜKÜMET YİNEDE YUSUFELİDE BU KADAR KONUT YAPIMINA İZİN VERECEK MİYDİ.YAZIK GÜNAH DEĞİL Mİ BU YAPILANLAR.BİR KAÇ SENE SONRA SUYUN ALTINDA KALACAKLAR İÇİN BU KADAR YATIRIM.BENCE VATAN HAİNLİĞİNDEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL.ALLAH BU İSRAFIN HESABINI EYÜP BEYDEN SORAR.

 4. ali Says:

  Yukarıda yorum yazan beyler,bilmediğiniz konularda görüş beyan ediyorsunuz.Eyüp Hocanın elinde olsa bir kümes yaptırmayacaktı ama yasalar öyle demiyor.Diktatörlüğün hüküm sürdüğü bir ülkedemi yaşıyorsunuz,bina yapılacak arsa kimin üzerine ise o kişi arsasına şartları yerine getirmek şartıyla bina yapar,MÜLK EDİNME YASASI gereği.Belediye engel olmak istese kişi mahkeme yoluyla hakkını alır, birde belediyeye tazminat davası açar ve kazanır.
  Burada mülk yapanlar vatan haini asla değiller,adamlar bina yaptı sattılar,ticaret yaptılar.Asıl vatan haini imdir biliyormusunuz.Memleketine sahip çıkamayıp,yok olmasını bekleyenlerdir.

 5. sakut Says:

  Aynen öyle, katılmamak mümkün değil;
  hani atalarımızdan kalma bir söz vardır: Adam vardır testere kullanır bi sana bi bana…, adam vardır keser kullanır hep bana hep bana…
  Allah cümle inananları birincisinden eylesin, ikincisini Allahım bilmem neylesin!

 6. A.MEHMET Says:

  arkadaşlar bu yapılan binalar belediye sınırları dışında heralde.bazi yerlere bir civi çaktırmayaçaksın,ilcenin göbeğine bina dikeceksin ne ala.benim arazimi hazine arazisi yazdılar geri bile alamadim neyimiş baraj olacakmiş.belediye değilmi buralara imar açan

 7. muhlis Says:

  değerli yusufelliler ben yusufelli birisi olarak yeni yusufelinin yapımında
  belediye başkanı ve sivil toplum kuruluşları güzel bir kanpanya başladıp büyük şehilerdeki yusufellilere ve yusufelini sevenlere
  en azından birer ev aldırıp memleketle ilişkilerinin devam etmesi için bence bu gerekli

 8. hayriye Says:

  Yusufeli merkezde tarla görünen yerlere kaçak inşaat yaptırmış ve yaptırmaya devam eden maaddı durumu iyi olanlara ses çıkartmayan belediye, arsasını borçla almış borçlanarak daire yapmaya çalışan yasal işlem başlatmış insanların inşaatlarını durdurmayı biliyor.bütün işlemleri tamamladıktan sonra inşaatını bitirmeye çalışıyorsun hep engel hep engel.oysa sana kıyamet kopartan belediye yanındaki izinsiz yapılmaya devam eden eve ses çıkartmıyor ve senin evini denetlemeye gelip her gün kaçak yapıldığını gördüğü halde.neden senin yedirecek paran yok.olsa tapuda yol görünen yere sende ev koyar depo yaparsın.

 9. Eyüp AYTEKİN Says:

  Sevgili yorumcular;
  Ben her daim ulaşabileceğiniz alandayım şüphe ve endişelerinizi, her alanda paylaşabilirsiniz benimle..
  Bazı ifadelerin Yusufelili olarak size yakışmadığını ifade ettikten sonra; Sayın memiş “yusufelinde para gömmeye “,”VATAN HAİNLİĞİNDEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL”, Sayın sakut “yolsuzluk”, Sayın hayriye”tarla görünen yerlere kaçak inşaat yaptırmış”.bütün işlemleri tamamladıktan sonra inşaatını bitirmeye çalışıyorsun hep engel hep engel.oysa sana kıyamet kopartan belediye yanındaki izinsiz yapılmaya devam eden eve ses çıkartmıyor ve senin evini denetlemeye gelip her gün kaçak yapıldığını gördüğü halde.neden senin yedirecek paran yok.” bunların ispatını istemek hakkım olsa gerek. Bu konularda adam gibi yüzleşmeye çağırırken nikleriniz üzerinden yasal işlem başlatacağımın bilinmesini isterim.Yusufelide herkes herkesi tanır.. Söylediğiniz buhtanlarınızla kalınız. Dörtyıldır hangi şartlarda hizmet ürettiğimiz hemşerilerimizin büyük çoğunluğunun malumudur.Farklı siyasi duruşlarınıza saygı duyuyorum. İftira ve karalamalarınıza asla… Bekliyorum Memiş, Sakut, Hayriye, Ali Bey senide… Yusufeli dörtyıldır yok… Benim bildiğim 63 yıldır şuanki yerinde…

 10. Eyüp AYTEKİN Says:

  Sayın site yöneticileri sizide yasal sorumluluklarınıza uymaya davet ediyorum..

 11. ibrahim özdemir Says:

  Hayrıye hanım yazdıkların anlaşıldığı kadarıyla İmar konusunda bazı bilgilerin eksik gibi görünüyor.Yada sağdan soldan duyduğun asılsız bilgileri buaraya yansıttığını düşünüyorum.Tapuda yol gözükmez.Yol imar planında gözükür.Kadastro paftalarında gözükür.Belediye ile ilgili düşüncelerini değiştirmek ve yazdığın asılsız bilgileri öğrenmek için yusufeli belediyesi fen işlerine bekleriz.

 12. halit toprak Says:

  YUSUFELİ YENİ YUSUFELİ OLMAYA BAŞLADI BAŞKANIMIZIN SAYRSİNDE ÇAMURDAN ÇÖPTEN GEÇİLMIYODU NE ÇABUK UNUTYOSUNUZ ÇEKTİĞİNİZ ÇİLELERİ YOKSA SİZ YUSUFELİNDEN DEĞİLMISINIZ YUSUFELİMİZE HIZMETEDEN BAŞTA BAŞKANIMIZDAN VE TÜM EMEĞİ GEÇENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN BEN YUSUFELIDE ESNAFIM YAĞİŞLI HAVALARDA ARABALAR DÜKKANIMIN ÖNÜNDEN GEÇENDE DÜKKANIMIN İÇİNE ARABA LASTIĞINDEN PIS SULAR SİÇRIYODU ŞİMDİ ISE ÇAMURDAHİ OLMUYO ALLAH BAŞİMIZDAN EKSİK ETMESİN DEVLETİMİZ HÜKÜMETİMİZ SAĞOLSUN BAŞKANIMA HIZMETLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ

 13. habip Says:

  Sayın başkanım inşallah yusufeli barajı da artvin barajı gibi olmaz işçialımlarında yusufelinin zorluğunu biz çekelim işe dişardan girsinler oy istemeyede yanımıza gelirsiniz

 14. hermutlu Says:

  sayın memiş e soruyorum. Bugün itibarıyla bile insanlar oturacak ev bulmakta zorluk çekiyorlar. Bu evler yapılmasaydı insanlar çadırda mı yaşayacaklardı.
  Baraj olacak diye çamurların içinde mi yaşayalım. Yeni ilçemi yap da öyle konuşma hakkın olsun.

 15. sakut Says:

  Şeyh Edebalinin Osman beye vasiyeti.

  Ey oğul! üç kiyişe acı;
  Cahil arasındaki alime,
  Zenginken fakir düşene, ve
  Hatırlı iken itibarını kaybedene.

  Ey oğul! Unutmaki,
  Yüksekte yer tutanlar,
  Aşağıdaki kadar emniyette değildir,
  Haklıysan mücadeleden korkma!…

 16. sakut Says:

  Değerli site yöneticileri ve sevgili yorumcu arkadaşlar;
  Benim yapmış olduğum yorumlarda kimseye hakaret içeriği varmı? Allah aşkına biri çıksın izah etsin. Sayın başkan bizim hakkımızda suç duyurusunda bulunmuş. Hiç önemli değil. Alnımız ak başımız dik. Allah utanacak işlerden uzak eylesin. Yalnız şunu söylemek istiyorum. İnsanlarımız konuşmaktan korkmasın düşüncelerini yazmaktan kaçmasın. Bu şekilde doğruları ve daha da iyileri yaparız.

 17. murat aydın Says:

  burdan ilçe olurmu allah aşkına top
  sahası kadar düzlük yok

 18. zeki saglam Says:

  halit abi ne zaman çamurun içinde yaşadın allah aşkına hiç utanmıyomusun iftira atmaya ayıp ayıp sayın başkan ya sana ne demeli belediyeyi kaç kuruş borçla teslim aldın da yalan söylüyosun senin allaha inancınyokmu insanlaraiftirayla tehditle nereye kadar karakterini belli ettin sende ne başkanlık yapacak akıl ne aryo yat deliliğe dua et tayyibe zaval gelmesin

 19. zeki saglam Says:

  yusufelinde bi karış tpragı olmayan yusufelini savunabilirmi

 20. sakut Says:

  Arkadaşlar, mahkeme günü ne zamandı? İlgilenen arkadaşlar varsa lütfen buraya mail atsın.

 21. Halis AKDENİZ Says:

  Saygı Değer Yusufelili Büyüklerim,arkadaşlarım ve sevgili gençlerim.Birçok hemşehrilerimin ilçemizin akıbetı konusunda yorumlarını okudum.Acı,tatlılı,gerçek,gerçek olmayan yorumlarını okudum.Yusufeliliye yakışmayan hitamlar gördüm.Ben Yusafelinin bir köyündenim ama 50 yıla yakında memleketim dışında yaşıyorum.Yusufeliliğimi bulunduğum ortamdan takıp ettim, övgülerini aldiğim ilçemden hep iftar duydum gurur dudum.Atvinin diğer ilçeleri bize imrendiklerini gördüm ve yaşadım.Gerçeklerden kaçmayalım dolduruşlara gelmeyelim.Sade ve temizliğimizi korumaya devam edelim.Varsa gerçek olmayan haksız olan yorum yazarak değil bize yakışır bir şekilde gidelim yetkili kimse konuşalım yanlışı varsa yüzüne söyleyelim bizim özümüze yakışanı yapalım.Orada yaşayanlarla konuşalım sıkıntılarını dinleyelim.ondan sonra destek olalım.Birlik beraberliğimizi bözmayalım.sevgi ve saygılarımla.

 22. Ali Says:

  Yusufeli Balıkesir, Aydın., Muğla veya İzmir gibi kentlerden birine taşının Sakutun başına gitmek isteyen akıl noksanı kişilerde İ kan tanınmalıdır.

 23. önder Says:

  kim bu barajın purejsini çizdiyse kim yapmak istediyse allah belesını versin başka bişe söz bulamıyorum

 24. önder Says:

  yandaşlar ne kadar cok bina yaparsa o kadar para alır yapmaya devam edin yusufeli

 25. Erol Says:

  mhblar baraj ödemeler nezaman verecek bilen varmı

 26. medet Says:

  ARKADAŞLAR BARAJ ODEME NEZAMAN

Sizde yorum yapın...

Sitemize yapılan yorumlardan kişiler sorumludur.Resim Galerisi

5 Şampiyon Boğalar 2012 İbrahim Türk 2012 Ümit Özgüler Nihah'2012 Ümit Özgüler Nihah'2012 Ahmet Semen 2012 Şampiyon Boğalar 2012 Şampiyon Boğalar 2012 Şampiyon Boğalar 2012 180855_10150102688668728_7372373_n 14 75135_460041698727_1099997_n