Yusufeli Barajı İhale Edildi

13 Eylül 2012 - 7.468 kez okundu.


En düşük teklifi Kolin İnşaat-Limak ve Cengiz İnşaat konsorsiyumu verdi
Yusufeli Barajı ve HES Projesinde önemli bir viraj daha dönüldü ve DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı’nda barajın inşaat bölümlerine ilişkin kısmı ihale edildi. 13 Ağustos 2012 Pazartesi günü gerçekleştirilen ihalede yaklaşık 487 milyon TL fiyat teklifi veren Kolin İnşaat-Limak ve Cengiz İnşaattan oluşan üçlü konsorsiyum en düşük teklifi veren konsorsiyum oldu. Bu ihalenin gerçekleşmesi ile birlikte Yusufeli Barajı ve HES Projesinde bir önemli viraj daha dönülmüş oldu. Yusufeli Barajı ve HES’in elektro mekanik aksamlarının kurumu için önümüzdeki aylarda ayrıca bir ihale daha gerçekleştirilecek.

Süreç yeni başlıyor

Yusufeli Barajı ve HES Projesi için Ankara’da gerçekleştirilen ihale ile önemli bir viraj daha dönülmüş oldu. Yaklaşık 487 milyon TL ile en düşük teklifi veren üçlü konsorsiyum olan Cengiz İnşaat-Limak ve Kolin İnşaat olurken, ihalenin bu teklife kalıp kalmayacağı ihale komisyonunun yapacağı tetkik çalışmaları ile Kamu İhale Kurumu’na yapılabilecek olan resmi itiraz süresinin dolmasının ardından belli olacak. Bu sürecin sona ermesinin ardından ihaleyi alan firma kamuoyuna açıklanacak ve yer teslimi için çalışmalara başlanacak. Yer tesliminin yapılmasını takiben de temel atma törenleri gündeme gelecek.

Elektro Mekanik Kısmı için bir ihale daha yapılacak

Yusufeli Barajı ve HES için inşaat kısımlarına özel bir ihale gerçekleştirildi. DSİ Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen ihale ile projenin inşaat kısımlarını yapacak olan firma veya firmalar belirlenecek. Bu ihalenin sonuçlanmasının ardından Yusufeli Barajı ve HES İnşaatının elektro mekanik kısımlarının inşaatı için ayrıca bir ihale daha yapılacak. Önemli derecede maliyet arz eden bu kısımların ihalesi ile ilgili olarak henüz tarih belirlenmedi.
Yusufeli Barajı’nın bir ilçe merkezi ve 16 köyü sular altında bırakması sebebiyle oldukça yüklü miktarda da kamulaştırma bedeli ödenecek. Bir Milyar TL’yi aşacak olan Kamulaştırma çalışmaları ise DSİ Genel Müdürlüğü aracılığıyla DSİ 26.Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.

Bir ilçe ve 16 köy tamamen sular altında kalacak

Yusufeli Barajı ve HES Projesi inşaatı sona erip su toplamaya başladığı zaman bir ilçe merkezi ile 16 köy tamamen sular altında kalacak. Yusufeli ilçesi ile ilçeye bağlı 16 köyü sular altında bırakacak olan projenin hayata geçiyor olması ilçe merkezi ile ilgili ve Yusufeli’nin akıbetine ilişkin kafalardaki soru işaretlerini gidermiş oldu.
12 Firma ön yeterlilik almıştı
Yusufeli Barajı ve HES Projesi için DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı’nda ön yeterlilik belgesi almak için müracaatlar alınmıştı. Müracaatların alınması için verilen süre dolarken Yusufeli Barajı ve HES Projesi için ön yeterlilik belgesi alan firma yada konsorsiyum sayısı ise 12 olmuştu. İşte o firma ve konsorsiyumlar:
BM Mühendislik-Gülermak İnşaat, Sallini-STYL-Ziver İnşaat, MAPA-GÜNAL ortaklığı, BM Mühendislik- Gülermak İnşaat, Limak-Cengiz- Kolin, ERG İnşaat, Özaltın- HPM, ERG İnşaat, Kiska-Polat- İsmail Hakkı Çelik, NTF- ÖZKAR İnşaat, DOĞUŞ-POLAT, YÜKSEL-İLCİ, NUROL İnşaat, ÖZIŞIK- İNTEKOL
İhalenin ilk kısmında zafer Limak-Cengiz İnşaat ve Kolin inşaattan oluşan konsorsiyum ihaleyi alırken eğer bu firmaların verdiği fiyat ile inşaatı yapamayacakları komisyon tarafından düşünülürse bu sefer ihalede en düşük fiyatı veren diğer firma yada konsorsiyumların tekliflerine bakılacak.

İşin yapım süresi 2 bin 340 gün

Yusufeli Barajı ve HES Projesinin ihaleye çıkması ve ihale sürecinin bitmesinin ardından ise inşaat süreci başlayacak. Yusufeli ilçesini sular altında bırakacak olan Yusufeli Barajı ve HES Projesi yapım süresi ise yaklaşık 78 ay ve 2 bin 340 gün olacak. Bir ilçeyi ve onlarca köyü sular altında bırakacak olan Yusufeli Barajı’nın ihaleye çıkması ile birlikte ilçede bini aşkın insan iş sahibi olurken, sular altında kalacak olan bölgede kamulaştırma çalışmaları gerçekleştirilecek.
İşte Yusufeli Barajı ve HES Projesinin teknik özellikleri:
Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi; Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Çoruh Nehri üzerinde yer almaktadır. Çoruh Türkiye sınırları içinde 390 kilometrelik bir uzunluğa sahip olup, Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden biridir.

Yusufeli Barajı ve HES, DSİ Genel Müdürlüğü’nün Çoruh Nehri üzerinde gerçekleştireceği 10 projesinden biridir. Bu projeler, Türkiye’nin toplam enerji üretiminin yaklaşık % 8’ini, hidroelektrik santrallerinden elde edilen toplam enerjinin ise yaklaşık % 34’ünü oluşturacaktır. Nehrin en yukarı kısmındaki Laleli ile en aşağı kısmındaki TBMM 85. Yıl Muratlı baraj yerleri arasındaki 1,430 m’lik kot farkı; 2,536 MW’lik kapasiteyle yılda 8,322 GWh’lik elektrik üretimi için kullanılacaktır.

Projenin tarihçesi:

Yusufeli Projesi için ilk çalışmalar; 1970’lerde, Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından başlatılmıştır. Projeyi de kapsayan Çoruh Nehri Hidroelektrik Gelişme Master Plânı 1982’de hazırlanmıştır. Yusufeli Projesi ve akış aşağısındaki Artvin Projesi için fizibilite raporu 1986’da, nihai projeler de 1990’da tamamlanmış ve onaylanmıştı.
Uzun yıllardır beklenen, yapılıp yapılmayacağına dayalı bir çok söylentilerin ortaya çıktığı Yusufeli Barajı ve HES’ne ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı tarafından Kamu İhale Kurumu aracılığıyla yayınlanan ilan metni ile birlikte Yusufeli Barajı ve HES için önemli bir gelişme kaydedilmiş oldu.Kamu İhale Kurumu tarafından yayınlanan ilan metninde; “Yusufeli Barajı ve HES İnşaatı yapım işi, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 20’ nci maddesine göre belli istekliler arasında ihale usulüyle ihale edilecek. Ön yeterlik değerlendirilmesi sonucu yeterliği tespit edilen bütün istekliler teklif vermeye davet edilecekler.”ifadeleri kullanıldı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Devlet Mahallesi İnönü Bulvarı No:16 06100 Çankaya/Ankara adresinde yer alan DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı 8. kat Toplantı Salonu’nda 30 Mayıs 2012 Çarşamba saat 10.00’a kadar ön yeterlilik için müracaat edecek kuruluşlar müracaatlar için başvurmuş olacaklar.

Facebook'ta Paylaş

3 Yorum bulunuyor...

 1. Abdülmecit Akıncı Says:

  Yusufeli Barajının yapılıyor olmasından son derece mutluyum.İşallah kısa sürede biter ve elektrikte dışa bağımlılıktan bir nebze olsun kurtuluruz

 2. muhammet Says:

  yusufeline bağlı olan o kadar güzel köylerin ve verimli toprakların su altında kalmasını istemiyorum ama ülkemize katkısı olacaksa iyi olabilir. Her neyse hakkımızda hayırlısı olsun inşallah güzel sonuçlar doğurur.

 3. MEHMET YILDIZ Says:

  KIRYILDIR YAPILAMAYAN LALELİ BARAJI HERHALDE YİNE BİR KIRKYILDAHA SÜRER SAIN BAŞBAKAN VE SAYIN EROĞLU ARTIK BU KABUSU LÜTFEN BİTİRİN YÖRE HALKI ÇOK MADUR KÖYLERDE BÜTÜN EVLER YIKILMIŞ KİMSE BİRŞEY YAPAMIYOR HER TARAF VİRANE ARTIK BU BARARAJ İŞKENCESİ BİTSİN YA YAPILSIN YADA DEYİNKİ BARAJ YAPILMIYOR VATANDAŞ NEYAPACAĞINI BİLSİN TEŞEKKÜR EDER SAYGILAR SUNARIM

2 Trackbacks For This Post

 1. Bozkurt Ergör’den Dağcılık Tekniği | Murat Eray Korkmaz Says:

  [...] bu yazıyı yazdıktan sonra yola çıkacağız- Kaçkarlara gideceğiz. Yapılan baraj sonrası sular altında kalacak olan Yusufeli üzerinden önce Olgunlar Köyü‘ne oradan da Dilberdüzü‘ne varıp [...]

 2. Bozkurt Ergör’den Dağcılık Tekniği – MeraKlı Says:

  [...] bu yazıyı yazdıktan sonra yola çıkacağız- Kaçkarlara gideceğiz. Yapılan baraj sonrası sular altında kalacak olan Yusufeli üzerinden önce Olgunlar Köyü‘ne oradan da Dilberdüzü‘ne varıp [...]

Sizde yorum yapın...

Sitemize yapılan yorumlardan kişiler sorumludur.Resim Galerisi

Ümit Özgüler Nihah'2012 p_0025 Şampiyon Boğalar 2012 7 Şampiyon Boğalar 2012 Ahmet Semen 2012 p_0019 74191_460042903727_8064394_n Şampiyon Boğalar 2012 Şampiyon Boğalar 2012 69323_460042793727_646163_n p_0009