Yusufeli Barajı Temel Atma Töreni

26 Şubat 2013 - 600 kez okundu.


“Türkiye cılız bir ülke değil, Türkiye şimdi gürbüz bir ülke, güçlü bir ülke.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,

“Türkiye cılız bir ülke değil, Türkiye şimdi gürbüz bir ülke, güçlü bir ülke. Sanayisi gelişiyor, enerjiye ihtiyacı var” dedi.

Bakan Çelik, Yusufeli Barajı’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, dünyada 7 milyar insan olduğunu belirterek, “İnsan çok. Ama insanlık kıt. İnsanlık az. Yusufeli de arazisi kıt, insanlığı bol insanların olduğu bir yerdir. Sizlerle hep övündük, gurur duyduk. Bu arazisi kıt olan topraklarda doğmanın şerefini Türkiye’nin dört bir tarafında haykırarak söyledik. Yusufeliliyiz dedik biz” diye konuştu.

Bugün mutlu olduklarını ama aynı zamanda hüzünlü de olduklarını ifade eden Bakan Çelik, şunları söyledi:

“Bilemiyorum görüşlerime katılıyor musunuz- Yusufelimiz için tarihi bir gün bugün. Çoruh Nehri’ne bir gerdan daha takılıyor. Çoruh’un millet için bir halkayla daha dizginlendiği bir gün. Ülkemiz açısından, ülkemiz ekonomisi açısından son derece önemli bir gün. Çünkü Türkiye cılız bir ülke değil, Türkiye şimdi gürbüz bir ülke, güçlü bir ülke. Sanayisi gelişiyor, enerjiye ihtiyacı var.

‘Sular aksın, Türk baksın’ anlayışı doğru değil. ‘Su akar, Türk bakar’ anlayışı geride kaldı. Onun için bu gerdanlar yapılmalı. Bu açıdan sevinçliyiz.”

Hüzünlü olduklarını dile getiren Bakan Çelik, “Çünkü bu topraklarda hatıralarımız var. Çocukluğumuz buralarda geçti. Bu şehirde, onlarca, yüzlerce değerli kardeşlerimiz yetişti, ilkokolunda, ortaokulunda, lisesinde, bakkal Ahmet’inde, Mehmet’inde hatıralar çok. Bu yönüyle şehrimizin su altında kalması tabii ki bir hüzün oluşturuyor. Ama Yusufeli insanın farkı şudur, ülke menfaatleri benim menfaatlerimle yan yana konunca ayyıldızlı bayrağın menfaatlerini önde tutan halkız biz. O yüzden hüznümüz sevince dönüşüyor” dedi.

Yusufeli’nin baraj olarak anılacağını kaydeden Bakan Çelik, “Ama eş zamanlı olarak Sayın Başbakanımızın, Orman ve Su İşleri Bakanımıza talimatı, yanında ben de vardım. ‘Çok hızlı, ne kamulaştırmalarda engel istiyorum ne de modern, güzel, barajdan çok önce bitmemiş bir Yusufeli istiyorum. Bitmiş bir Yusufeli istiyorum’ diye talimat verdi. İnşallah biz takipçisi olacağız, hep beraber yepyeni, modern, güzel bir Yusufeli’nin, buranın mimarisine, arazisine uygun, güzel bir Yusufeli’nin tekrar gündeme gelmesi, yeniden yapılanmasıyla ilgili ne gerekiyorsa hep beraber, değerli arkadaşlarımızla takipçi olacağız” diye konuştu.

-”Burada çalıştıracağınız işçi bu topraklardan olmalı”-

Bakan Çelik, yüklenici firma yetkililerine de seslenerek, “Türkiye’nin en güçlü firmaları, temsilcileri, değerli patronlar. Yusufeli’ni görüyorsunuz, karşısı dağ, önün dağ, arkan dağ. Burada insanlar ekmeğini taştan çıkıyor, doğrudur. Binbir türlü zahmetle çıkartılıyor. Burada çalıştıracağınız işçi bu topraklardan olmalı, başka yerden olamaz. Bunu yapmazsanız, bu dağlar da şikayet eder, yalnız gönüller kırılmaz. O yüzden bu konuyu sizlerle konuştuk, bu tarihi günde, burada da bunu ifade etmeyi görev biliyorum. Bu konunun da takipçisi olacağız” dedi.

Bakan Çelik, söylenecek, konuşulacak çok şey olduğunu belirterek, “Ama şunu bilin ki her zaman sizlere kapımız açıktır, her zaman bu bölgedeki vatandaşların sorunlarının takibi boynumuzun borcudur. Temeli hayırlı olsun, Allah yar ve yardımcımız olsun” diye konuştu.

http://www.youtube.com/watch?v=TP-PDHV6yEk

Facebook'ta Paylaş

3 Yorum bulunuyor...

 1. nevzat güven Says:

  benim bildiğim 40 yıllık işkence sonunda özgürlükle değil ölümle sonuçlandı. .büyükşehir belediye başkanı ,bakanı, kendi belediye başkanı,kendi halkı tarafından iyi birşeymiş gibi alkışlandı,mezarının yapımı için pazarlıklar yapıldı 7 olmaz 5yılda tamamlansın. yalakalar adınında kaybolması için mezar taşına cellatının adını recep tayyip erdoğan yazsın istiyorlar.olsun .yeni yusufeli olacakmış deniz manzaralı ordan bakınca ben manzara değil büyük bir acı ve yeri doldurlamıyacak okyanuslar kadar büyük bir boşluk hiçbirşey yapamadan kaybetmişlik hissedeceğim.abimin ardından çoruh nehrine baktığım gibi.deniz manzarlı olacakmış yeni yusufeli bizim için olacakmı acaba bir değeri manzarsınında yeni yusufeli’ninde bir değeri olacakmı

 2. Saim SILACI Says:

  Bende 7 yasinda iken anneannemin evinin duvarlarina kirmizi isaretler koymuslardi, sorardik bu nedir diye? derdiler ki burasi baraj olacak. 35 sene sonra maalesef guzel memleketimizi kaybetmenin huzununu hissetmeye basladik.

  Benim dusuncem, artik bundan sonra yapacagimiz birsey olmadigi icin, insaat suresince 5-6 sene memleketimizi doya doya yasamaktir.
  Sonrasinda da korkum var ama insallah HES denen doga katili projeleri de hayata gecirmezler. Eger onlar da hayata gecerse Sn. Faruk Celik bakanimizin dedigi gibi, insanligi bol yusufeli insaninin yasacagi topraklar kalmayacaktir.
  Yusufeli insanligi da kaybolmaya mahkum olacaktir.

  Sn devlet buyuklerimiz sizleri yusufeli nde gormek isteriz ama yusufeli ni yok etme amaciyla degil.

 3. resul sağlam Says:

  bu baraj 40 sene öncesinde tasarlanan bir projedir.bir yusufeli vatandaşı olarak ilçemizin sular altında kalmasını istemiyoruz.çünkü doğup büyüdüğümüz güzelim yusufeli sular altında kalacak.yeni yusufeli biran önce yapılıp yusufelide oturan halkı ve ticaretle uğraşan esnaf ve sanatkarları,kurum ve kuruluşları bu yeni ilçeye göç edilmeden yerleştirilmeli.aksi takdirde yapılan barajın bir anlamı kalmadığından güzelim yusufeli yok olup gidecektir.memleketimiz bu barajdan mutlaka fayda sağlayacaktır.ama burada yaşayan insanlarıda mağdur etmeden hayatlarının devamını sağlamalı.yusufeliyi yaşatma anlamında her türlü fedakarlık gösterilmelidir.

Sizde yorum yapın...

Sitemize yapılan yorumlardan kişiler sorumludur.Resim Galerisi

p_0016 Ahmet Semen 2012 İbrahim Türk 2012 Şampiyon Boğalar 2012 p_0006 69323_460042793727_646163_n Ümit Özgüler Nihah'2012 p_0003 Ümit Özgüler Nihah'2012 225382_10150187912328728_1909231_n İbrahim Türk 2012 İbrahim Türk 2012