Yusufeli Barajı’na itiraz ediliyor

04 Ocak 2013 - 2.413 kez okundu.


Yusufeli Barajı’nın yapımından vazgeçilmesini talep eden vatandaşlar, doğup büyüdükleri topraklarda yaşamlarını sürdürmek istediklerini açıkladılarYusufeli ilçesi son günlerde hareketli günlerini yaşıyor. Yusufeli Barajı’nın yapım sözleşmesi DSİ Genel Müdürlüğü ile barajın yapım ihalesini alan müteahhit firmalar arasında imzalanması ile birlikte ilçede hareket yaşanmaya başlandı. Hareketli günler geçiren ilçede bir o kadar üzüntü hakim. 30 yılı aşkın bir süredir yapılıp yapılmayacağı konusunda muamma olan ilçede 23 Kasım 2012 günü yapım sözleşmesinin imzalanması ile birlikte tüm umutları tükenmeye başlandı. Yusufeli Barajı’nın yapılmaması ve projenin iptaline ilişkin mücadelesini 14 yıldır sürdüren Av. Recep Akyürek ve arkadaşları mahkemeye gerekçeli sebepleriyle iptal davası için başvuruda bulundu.

Yusufeli ilçesinin sular altında kalmasına sevinenler

 •  Yusufeli halkı ilçe merkezinin sular altında kalmasına sebep olan baraj ihale sözleşmesinin imzalanması olayı karşısında tepkilerini dile getirirken, bir yandan da ilçe merkezinin sular altında kalmaması için mücadelesini sürdüren Yusufeli’ni Yaşatma ve Kurtarma Derneği Başkanı Av. Recep Akyürek ve arkadaşlarını tebrik ediyorlar. Bu yürekleri umutlarını kayıp etmeden Yusufeli’nin yok olmaması için mücadelelerine devam ettikleri için ilçede sözde görev üstlenen bazı yetkililerle birlikte baraj oluyor diye kamerasını eline alan ve ilçe halkına sorular soran gazetecilere de vatandaşlar tepki gösteriyor.

 

Yusufeli’nin Sesi Gazetesi olarak diyoruz ki

 • Vatandaşlarımızın bu haklı tepkisine biz Yusufeli’nin Sesi Gazetesi olarak destek veriyoruz ve sözde basın mensuplarını protesto ediyoruz. Gazete olarak diyoruz ki; “ Bize halimiz ne diye sormadan, iç dünyamızda kopan fırtınalara aldırmadan, kendi menfaatleri için, kendi çıkarlarının daha üst seviyeye çıkarmak nedeniyle birilerine daha fazla yalakalık için ellerinde kamera ile röportaj yapan zihniyeti kınıyoruz. Yusufeli barajı ihale edildi. Yeni yeri belli oldu. Hayırlı olsun! Ne dersiniz?, diye soru sorma cesaretini kendilerinde bulan bu sözde basın mensuplarına tek söyleyeceğimiz biz Yusufelililer olarak, “Siz olmadan da mutluyuz. Bu kadar bu ilçeden gitmek istiyorsanız yol su kavuşumundan geçiyor. Yolunuz açık olsun. Sizi ve sizin gibi menfaatçileri tutan yok. Güle güle. Biz bu ilçe için geçmişimiz ve yok olacak olan kültürümüz için savaşmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Çok merak ediyoruz. Siz acaba yıllar sonra çocuklarınıza ne cevap vereceksiniz. Ekmeğini yediğiniz, içerisinde hayat sürdüğünüz, bu güzelim doğa harikası ilçenin kalkması için bu telaşınızın bu çabanızın ve ilçe baraj olursa gittiğiniz yerde ki hayatınızın nasıl olacağını zannederek hareket ediyorsunuz. Sizin gibilerin diğer tarafı bilmem ama bu dünyada verecek hesabı çok. Allah size ve sizin gibilere acısın.”diyoruz.” Biz Yusufeli’nin yaşayacağına inanıyor ve adaletin baraja dur diyeceğini düşünüyoruz. Bizim gibi düşünen vatandaşlarımız ile birlikte bu ilçe merkezinde yaşamayı sürdüreceğiz.”şeklinde düşündüğümüzü kamuoyuna haykırıyoruz.

 

Biz Babamızın Büyüdüğü Topraklarda Büyümek İstiyoruz

 • Yusufeli ilçesinde baraj projesine tepkiler gün geçtikçe büyüyor. Yusufeli’nde yaşayan gencinden yaşlısına, esnafından memura her kesimden Yusufeli Barajı’nın yapılacak olmasına tepki gösteriliyor.

Yusufeli barajının ihalesinin ardından ilçe de halk tepkilerini dile getirdi. Çocuklar, babalarının vatanında büyümek istediklerini, yaşlılar ise bu topraklarda ölmek istediklerini açıkladılar. İlçe esnafı ise kültür varlıklarının yok olmasından korktuklarını belirterek ilçede baraj yapımından vazgeçilmesini istediler. Seslerini gazetemiz aracılığıyla dile getiren esnaflar; “Yusufeli’nin baraj olmasını istemiyoruz. Babalarımızın doğup büyüdükleri topraklarda yaşamımızı sürdürmek istiyoruz.”dediler.

Yusufelili Yusufeli Barajını istemiyor

 • Mikrofonlarımızı uzattığımız ve röportaj yaptığımız her vatandaştan ayrı bir isyan yükseliyor. Röportaj yaptığımız tüm vatandaşlar, devlet büyüklerinden bu projeyi tekrar değerlendirilmesini isteyen vatandaşlar; “Yusufeli’ni su altında bırakılmaması gerekiyor. Bu projeden vazgeçilerek Artvin barajını 20 metre yükselterek baraj sularını Yusufeli ilçesinin altına kadar gelmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde ilçe merkezi sular altında kalmayacaktır.”şeklinde konuşarak taleplerini ilettiler.

 

Akyürek, barajın iptali için dilekçe verdiğini açıkladı

 • Yusufeli ilçesinin sular altında kalmaması için tüm mesaisini harcayan Yusufeli İlçesini ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Güzelleştirme Derneği tarafından baraj projesinin iptali için mahkemeye başvuruldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Dernek Başkanı Recep Akyürek,mahkemeye Yusufeli barajının iptali için dilekçe verdiklerini açıkladı.

Dernek Başkanı Recep Akyürek yaptığı açıklamada; “ Değerli hemşerilerim Yusufeli barajı ile ilgili 14 yıla aşkın süredir bir mücadeleniz var. Geldiğimiz bu noktada 23 Kasım 2012 tarihinde Yusufeli barajının ihalesinin sözleşmesi imzalandı. Biz ihaleden haberdar olduğumuz tarihten itibaren başvurularımızı yaptık. Bugün itibari ile de 3 gün önce ihale edilmiş olan barajın iptali için Yusufeli İlçesini Güzelleştirme Yaşatma Kültür Varlıklarını Koruma Derneği üyeleri olarak ve dernek üyelerinden 5 kişinin başvurusunu içeren Yusufeli Barajı Ve HES Projesinin iptali konulu dilekçemizi Yusufeli asliye hukuk mahkemesi aracılığı ile davanın görüleceği Rize idare mahkemesine gönderdik. Bu davamız Yusufeli’ne, Türk halkına hayırlı uğurlu olsun.”ifadelerini kullandı.

 

Recep Akyürek, davanın dayanaklarını da açıkladı

 • Dernek Başkanı Recep Akyürek, davanın gerekçelerini açıkladı. Yaptığı konuşmada; “Biz burada bize anayasanın tanımış olduğu başvuru hakkını kullanarak bu davayı açacağız. Davamızın ana dayanaklarından bir tanesi kanunun bir çok hükmünün çiğnenmiş olmasıdır. 2. maddemiz bu projenin ÇED’den muaf bir proje olmamasına rağmen ÇED yapılmadan ihale sürecine geçilmesi ve ihalenin yapılmış olmasıdır. 3. maddemiz bu projede kamu yararı yoktur savımızdır. Bilindiği üzere devlet bu tür büyük yatırımları yaparken Devlet Planlama Teşkilatından izin alınır. Bu iznin alına bilmesi için o dönemin ilgili DSİ yetkilileri barajın maliyet rakamlarında bir miktar oynamışlar. Bu bir miktar ben diyeyim 10 kat siz deyin 20 kattır. Barajın maliyetini daha düşük maliyet gösterilmiş ve bunlarla bu projenin fizibil olduğu ortaya atılarak yapılmak istenmekte. Ancak bizim basit araştırmalarla yazışmalarla çıkarmış olduğumuz rakamlar şunu gösteriyor ki; devletin maliyet olarak göstermiş olduğu 2.3 milyar dolarlık maliyetin üzerine yaklaşık 3 katı daha fazla para harcaması gerekecek. Bu harcanan para karşılığında hiç bir zaman bu baraj harcanan parayı geri getirmeyecek. Biz bu süreci başlatırken aynı zaman da Türkiye Cumhuriyeti halkının ve hazinesinin menfaatine iş yaptığımızı düşünüyoruz. Yusufeli halkının mevcut kamulaştırma yasası olsun diğer yapılan düzenleme karşısında perişan olmasının da önüne geçmek için ve bu doğa harikası dünya değeri bir Çoruh vadisinin korunmasını amaçlamaktayız. İnşallah tüm Yusufeli halkı ve Türk halkı için hayırlı olur, diyoruz” şeklinde konuştu.

Av. Recep Akyürek’in açıklamasını takip eden vatandaşlar açıklamalara alkışlar eşliğinde destek verdiler.

Facebook'ta Paylaş

9 Yorum bulunuyor...

 1. can yusufelim Says:

  helal olsun allah razı olsun arkanızdayız inşallah ilçemiz ve insanımız için hayırlısı olur gerçi bu ülkede pek birseyın degısecegını sanmıyorum ama gurbetteki yusufeliler olarak destek verıyoruz en azından kendi adıma konuşuyorum !!

 2. sakut Says:

  Çok geç kalınmış bir durum. Bu saatten sonra buna havanda su dövme denir. Başka bir çözüm aramak lazım. Bizden destek.

 3. İdris Çınar Says:

  Sonuç alınması çok zor bir direniş. İnşallah beklediğiniz sonuca kavuşur ve emeğinizin karşılığını alarak mutlu olursunuz.

 4. özkan kazahora Says:

  Avukatıma en azından kendi adıma teşekkür ediyorum.İnşallah bu baraj iptal edilir.Çünkü devlete ve milletimize hayırdan çok zarar getirecektir.İptal davasının sebeplerine belgeli olduğu için inanıyorum.Ama başımızdakiler aklına gelen herşeyi yaptıkları için bu sebepleri es geçeceklerdir.Ben bir YUSUFELİ aşığı olarak bu baraja sonuna kadar hayır diyorum ve cennet memleketimi geliştirecek başka projelerin yapılabileceğine inanıyorum.Örneğin Barhal gibi suyumuz varken biz dışarıdan hazır su kullanıyoruz.Biraz öz kaynaklarımızla biraz kendi gençliğimizle YUSUFELİ miz farklı projelerle ihya olmalıdır.Bu potansiyel biz de vardır.

 5. selçuk keleş Says:

  bukadar insanı vatanından yurdundan edeceksiniz ve onların fikrini dahi almayacaksınız??? şaşılacak iştir. biz barajlara karşı değiliz yapılsın ama artvin barajının yapılacağı yer ve aks yeri çok çok sağlam bir yerdedir. 20 metrede yükselir gerekirse dahada fazla. böyle yaparak enazından ilçemizi kurtarırsınız. zaten koca bir ilçeye istimlak paraları ödeyerek vede yeni bir ilçe yaparken harcayacağınız maddiyatı düşünürseniz gereksiz bir yatırım olduğunu göreceksiniz. ben vatanından uzakta bir yusufelili olarak ilçemin baraj altında kalmasını istemiyorum. yılda bir kezde olsa yusufeline çocuklarımla geldiğimde burada büyüdüm diyebilmeliyim. kimki bu konuda elini taşın altına koyuyorsa ellerine sağlık…

 6. hatice döner Says:

  Yusufeli halkı barajı istemiyormuş bu yazıyı yazan yusufelinin sesi değil kendi menfaatlerinin sesini duyurmak için halk kullanılmış.Hizmetler bireyler için değil toplum içindir Türkiyenin ekonomisine ne kadar yarar sağlayacağı değil yusufelinde işini götüren zavallı halkın sırtından para kazanan üç beş esnaf ve çıkarları doğrultusunda halkı duygu sömürüsüne boğan yerel yönetimlerdir çünkü onların elinden işleri alınıyor halkın toprağı yok geliri yok onların çok derdinde sanki baba ocağı ve doğa harikası diye halkın nabzına girip kışkırtma eylemlerini sürdürmekle ısrarlılar çünkü ekmeklerine sürülen yağdan olacaklar toprak yok aş yok iş yok durmadan göç var halen neyin hesabını yapıyorsunuz siz anca ordaki tertemiz yüreklerinde art niyetleri olmayan halkı kandırabilirsiniz yusufelli olarak barajı yürekten destekliyorum ve ekonomimiz için çok büyük bir yatırım diyorum hatta halkımız içinde inanılmaz imkan diyorum asıl sizin gibi düşünenleri acıyorum elinizden ekmeğiniz gidecek diye halkı sömürmeye devam ediyorsunuz elini taşın altına koyanlar inanın sizden büyük menfaat elde edenlerdir kanmayın sakın saygılar

 7. sakut Says:

  Doğru teşhis, tam isabet. Kesinlikle katılıyorum.

 8. Aytekin ÖZKAN Says:

  Geç de olsa sevindirecek bir karar.Sormak lazım,Dünyanın en iyi zeytinlik alanları bir Haramzadeye Devlet eliyle peşkeş çekilirken neredydiniz.Dün ürettiğiniz zeytine,zeytin yağına bugün para verip almak zorundasınız.Daha beteri doğup büyüdüğünüz topraklardan sürgüne gönderiliyorsunuz,gideceğiniz yerlerde bir yabancı olmaktan öteye gidemeyecek,düzenli iş ve geliriniz olmadığı için ezileceksiniz.O toprakların hayatınıza kattığı artı değeri çok ama çok arayacaksınız.Sanırım buda o bölgenini dürüst insanı olmanın karşılığı Devletin bizlere verdiği unutulmayacak bir ceza.Anlayana tabi

 9. sakut Says:

  Arkadaşlar bir gelişme varmı. Genelde sessizlik hakim merak ediyorum. Kimse bir açıklama yapmıyacakmı.

Sizde yorum yapın...

Sitemize yapılan yorumlardan kişiler sorumludur.Resim Galerisi

Şampiyon Boğalar 2012 Ümit Özgüler Nihah'2012 Ahmet Semen 2012 Şampiyon Boğalar 2012 Şampiyon Boğalar 2012 Ahmet Semen 2012 4 Şampiyon Boğalar 2012 p_0018 Ahmet Semen 2012 p_0002 İbrahim Türk 2012